OBLICZANIE RESURSU UTB ZAMONTOWANYCH W ELEKTROWNIACH WIATROWYCH
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 roku (Dz.U. poz. 2176 z 2018 roku) wprowadzono wymóg odtworzenia historii eksploatacji UTB w celu określenia jego stanu technicznego.
Nowelizacja przepisów ma za zadanie przede wszystkim uregulować obszar eksploatacji UTB z niewiadomą historią i przebiegiem urządzeń, przy zachowaniu maksymalnie akceptowalnego stopnia jego bezpiecznego funkcjonowania.
Resurs to wymóg odtworzenia historii eksploatacji urządzenia transportowego w celu dokonania jego oceny stanu technicznego, a co za tym idzie możliwości dalszej eksploatacji.
Resurs zostaje opracowany z wykorzystaniem:
- danych technicznych urządzenia,
- liczby cykli pracy (dla konstrukcji),
- liczby godzin pracy dla mechanizmów,
- fachowej oceny stanu technicznego,
w założonym okresie eksploatacji z obciążeniem nominalnym z uwzględnieniem rzeczywistych warunków użytkowania.
Szacowanie stopnia wykorzystania resursu dotyczy wszystkich UTB podlegających dozorowi technicznemu.
Rozporządzenie wprowadza konieczność policzenia i przedstawienia podległej jednostce UDT w formie dokumentacji wyników oszacowania resursu.
Nasza firma oferuje oszacowanie resursu dla następujących Urządzeń Transportu Bliskiego zamontowanych w elektrowniach wiatrowych:
- Wciągników.
- Podestów ruchomych wiszących.
w oparciu o :
- Dokumentację producenta.
- Zapisy w dziennikach konserwacji.
- Ocenę stanu technicznego urządzeń.
- Licznik czasu pracy urządzenia.
W przypadku braku rejestratorów czasu pracy bądź historii cykli pracy sporządzonej przez obsługujących resurs szacowany jest na podstawie deklaracji eksploatującego zawierającej informację o liczbach cykli pracy oraz wartościach obciążeń jakie wypracowało urządzenie od chwili uruchomienia.
Nasi Klienci do tej pory uzyskali 100% pozytywnych weryfikacji UDT dotyczących dokumentacji stopnia wykorzystania resursu na wymienionych wyżej urządzeniach.